بذر کوچک تولید شده گذشته از لقاح ( لوبیایی ) دستگاه لیزر

حال با قطع کردن دستگاه لیزر سیکاس نر از گیاه آن را به روی دستگاه لیزر ماده برده و جنبش می‌دهیم به گونه ای که گرده آن به باطن برگهای پوششی روی تخمدان نفز و آن را بارور کنند . و این عمل را روزی دو بار و در مواقعی که بارندگی نباشد به دوران 4 تا 7 روز تکرار میکنیم . این تکرار برای بازدهی حداکثر و ازدیاد تعداد بذر های تولیدی بسیاد حساس خواهد بود .

گرده افشانی سیکاس

گرده افشانی دستی

همچنین میتوان از یک دستگاه لیزر نر برای بارور نمودن و لقاح یکسری دستگاه لیزر ماده استفاده نمود . و هم گهگاه با استفاده از یک چوب دستگاه لیزر ماده را به شکلی که تماما روی دستگاه لیزر ماده باشد قرار اعطا کرد تا در بازه 4 تا 7 روز به طور دایم و طبیعی گرده افشانی صورت بپذیرد .

بعد از بازه زمانی 2 تا 3 ماه بذر ها رویش نموده و به‌تدریج به میزان یک گردو در میایند که به رنگ نارنجی برجسته یا پرتقالی است . بسته به موقعیت گرده افشانی و عمر گیاه و وضعیت آب و هوایی تعداد 200 تا 700 بذر ایجاد خواهد شد .

بذر بزرگ شده سیکاس

بذر پرورش یافته

در حال حاضر نوبت چیدن بذر هاست . دقت فرمایید که چیدن بذر سیکاس بایستی بدون حذف برگ های پوششی روی بذر ها انجام شود . زیرا مشاهده گردیده که آسیب زدن و یا این که حذف این برگچه ها منجر پوسیدگی باطن تنه درخت سیکاس شده و بعداز چیدن بذر ها گیاه مامان از لابه‌لا می رود .

یادگرفتن نحوه کاشت بذر سیکاس :

نشر و جوانه زنی سیکاس با بذر نسبتا طولانی و مشقت بار است . این عصر در بین 6 تا 12 ماه به صورت ارگانیک طول می کشد و حتی در بعضی موارد دیده شده که بذر ها بعد از 3 یا 4 سال جوانه زده و مستقل گردیده اند . ولی با آماده کردن برخی حالت محیطی می توان سرعت آن را بهبود اعطا کرد .

خاک شنی و خوب زهکشی شده دما و حرارت نسبتا بالا ( حدود 25 تا 30 درجه سانتیگراد ) مکان لبریز روشنایی البته دور از پرتو بدون واسطه خورشید برای پیروزی واجب است .

حال برای کاشت بذر ها مهیا میشویم :

1 . پوسته نارنجی روی بذر ها تماما کنده و منزه فرمائید .

2 . بذرهای تمیز شده و پوست کنده شده را به زمان 2 روز در آب ولرم تر دهید . چون این تراز باعث کمک به جذب آب ما یحتاج بذر می‌شود .


به هیچ وجه نیازی به شکافتن و کنار گذاشتن دادن بذر وجود ندارد و یا استفاده از اسید سولفوریک نیست!

پس از خیساندن از یک ماده قارچ کش برای ضد عفونی کردن بذر استفاده نمایید مثلا : Daconil
بدین نکته توجه فرمائید که محفظه کشت تماما استریل باشد زیرا این محفظه گرم ومرطوب زیاد مستعد برای رویش گونه های قارچها است .
خاک باید به نحوی باشد که با گاز زهکشی گردد همانند ماسه رودخانه ای یا ترکیبی از 50 % پرلیت و یا این که ورمیکولیت و 50 % تورب خزه . ضخامت لایه خاک حدود 10 الی 15 سنیمتر مناسب می‌باشد .
بذر را به شکلی که نشان داده شده در خاک قرار دهید . طریق کاشت بذر سیکاس
هفته ای حدود دو توشه بذر ها را آبیاری فرمایید . توجه فرمایید که خاک در طی زمان و بیش تر از حد کم آب یا این که تر نماند .
دانه ها بعداز زمان حدود 3 ماه ریشه ای از انتهای بذر ساخت کرده که درسمت ذیل رویش میکنند و بعد برگهایی کوچک از همان نقطه آغاز به جوانه زدن در جهت بالا مینمایند . اعتنا نمایید که در این عصر جوانه ها در معرض نور و روشنایی شدید آفتاب قرار نگیرند &# دستگاه لیزر هايي با انرژي خاك ;